1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Rządowe Centrum Legislacji udostępniło darmowy portal o prawie.

Rządowe Centrum Legislacji (RCL) uruchomiło Publiczny Portal Informacji o Prawie pod adresem http://ppiop.rcl.gov.pl. Można na nim odnaleźć akty prawne, sprawdzić, czy wydano rozporządzenie do ustawy albo czy zrealizowano orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Dostęp do portalu jest bezpłatny. Jego uruchomienie zakładał przyjęty w styczniu program rządowy „Lepsze regulacje 2015”.
Czy portal okaże się konkurencją dla komercyjnych programów informacji o prawie? Od początku RCL zastrzega, że nie taki jest cel budowy państwowego systemu.
To nie konkurencja, lecz alternatywa. Odpłatne systemy komercyjne są i będą istniały. Dają one użytkownikom dużą wartość dodaną w postaci np. literatury czy uporządkowanego orzecznictwa, której państwo nigdy nie przejmie na swoje barki. Mnie osobiście marzy się jednak system, który będzie dostępny dla każdego bez względu na jego sytuację finansową. System, w którym państwo stwierdzi, jakie prawo obowiązuje  zapowiadał rok temu w DGP Maciej Berek, prezes RCL.
Obecny kształt strony to zwieńczenie pierwszej części prac nad tym portalem.
Założeniem dla pierwszego etapu było stworzenie narzędzia, które z jednej strony stanowiłoby wsparcie informatyczne dla zadań ustawowych, wykonywanych przez RCL, tj. monitorowanie wydawania przez organy administracji rządowej przepisów wykonawczych do ustaw oraz analizowanie orzecznictwa TK, zaś z drugiej strony pozwalałoby udostępnić zainteresowanym posiadane przez centrum informacje, wnioski z analiz itp., w sposób uporządkowany i czytelny  tłumaczy Barbara Trojanowska-Wysocka, dyrektor departamentu prawnego i orzecznictwa w RCL.
W module „Skorowidz obowiązujących aktów prawnych” zamieszczane są prócz samych aktrów odnoszące się do nich wyroki Trybunału Konstytucyjnego. W przypadku ustaw moduł uwzględnia również informację o zawartych w nich upoważnieniach do wydania aktów wykonawczych wraz ze stanem ich wykonania.
Moduł „Upoważnienia ustawowe” zawiera informacje o stanie wykonalności tych upoważnień, liczbie aktów wykonawczych wydanych i niewydanych, a także przyczynach opóźnienia. Ponadto zamieszczane tu są informacje o stanie prac legislacyjnych nad projektem aktu wykonawczego oraz jego tekst.
Moduł „Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego” zawiera tekst orzeczenia wraz z uzasadnieniem, informację o stanie prac legislacyjnych nakazanych wyrokiem, wreszcie tekst aktu wykonującego wyrok.
W chwili obecnej trwają prace nad drugim etapem. Zakładamy, że po jego zakończeniu portal zostanie wzbogacony o kolejne informacje oraz funkcjonalności, m.in. więcej kryteriów wyszukiwania  zapowiada Barbara Trojanowska-Wysocka.
Wyjaśnia, że rządowe centrum docelowo chciałoby, dodając kolejne funkcjonalności, udostępnić portal zawierający kompleksowe informacje o prawie, orzecznictwie, jak również o wynikach analiz wynikających z ocen ex post obowiązujących przepisów.
Jednakże to, czy uda nam się zrealizować tak ambitny cel, będzie uzależnione zarówno od ewaluacji rozwiązań informatycznych po stronie administracji rządowej i parlamentarnej, jak i od stosowania uzgodnionych narzędzi informatycznych, np. uzgodnionego szablonu aktu prawnego i zasad jego zapisywania w edytorze tekstów  wskazuje dyrektor z centrum.
Podkreśla, że budowa portalu finansowana jest ze środków własnych, wygospodarowanych na ten cel w ramach budżetu RCL.
W związku z tym dalsza jego rozbudowa będzie możliwa w takim zakresie, na jaki pozwoli budżet centrum  dodaje Barbara Trojanowska-Wysocka.
Moduł informuje o upoważnieniach do wydania aktów wykonawczych wraz ze stanem ich wykonania"
 
TUTAJ linki do tej informacji
 
 
 
 

Licznik odwiedzin

8521649
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
70
986
70
7890291
29432
39695
8521649