1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

100 % chorobowego.

SLD proponuje przywrócenie 100-proc. chorobowego dla służb mundurowych
Przywrócenie 100-proc. uposażenia w okresie choroby, obniżenie wieku emerytalnego do 20 lat służby i ukończenia 50. roku życia, oraz utrzymanie odrębnego sytemu emerytalnego - to podstawowe postulaty dotyczące służb mundurowych zawarte w programie SLD.

Wiceszef sejmowej komisji obrony Stanisław Wziątek oraz Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska, była wiceminister spraw wewnętrznych w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza, przedstawili w czwartek założenia programu swojej partii w zakresie dotyczącym służb mundurowych. Wystąpienie było częścią wyborczej akcji "Tydzień wygranych szans".
Winiarczyk-Kossakowska przypomniała, że służby mundurowe to jedyna grupa zawodowa w Polsce, która "składa przysięgę godząc się na wypełnianie swoich obowiązków z narażeniem życia". "Oni nie pracują, oni są na służbie 24 godziny na dobę" - zauważyła.
Dlatego SLD opowiada się za przywróceniem mundurowym 100 proc. uposażenia w okresie choroby - obecnie jest to 80 proc. Sojusz chce też obniżyć wiek emerytalny tej grupy zawodowej. Ma to być: 20 lat służby i ukończenie 50. roku życia, zamiast 25 lat służby i ukończenia 55. roku życia. Chce także utrzymać odrębny system emerytalny dla mundurowych.
"Trzeba w tym wypadku brać pod uwagę +stopień zniszczenia materiału+ i zagrożenia, na które są ci ludzie wystawiani" - zaznaczyła Winiarczyk-Kossakowska. Podkreśliła też, że taki ustalony wiek emerytalny dla służb mundurowych jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym w wielu państwach UE.
Wziątek zaapelował o szacunek dla wszystkich przedstawicieli tych służb. "Za żołnierzem i funkcjonariuszem musi stać państwo" - podkreślił. "Nie może być tak, że żołnierz zraniony w Afganistanie ze złamanym kręgosłupem nie może się doprosić o wózek inwalidzki. To musi być systemowe rozwiązanie i wsparcie. O to się dopominamy" - powiedział.
Zdaniem Wziątka szacunek należy się wszystkim przedstawicielom służb mundurowych, niezależnie czy służyli oni w okresie PRL czy już III RP. "Nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której minister obrony odmawia asysty honorowej generałowi Wojska Polskiego i Policji Tadeuszowi Pietrzakowi podczas jego pogrzebu. To nie powinno się zdarzyć, to jest brak szacunku dla tych, którzy walczyli o nasze bezpieczeństwo" - powiedział poseł.
Gen. Pietrzak został pochowany 14 marca na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Resort obrony odmówił wystawienia asysty honorowej podczas pogrzebu - pomimo, że ta przysługiwała generałowi - po protestach organizacji patriotycznych. Zarzuciły one generałowi Pietrzakowi udział w zwalczaniu opozycji niepodległościowej w okresie PRL.
Wziątek zaapelował także do premiera i szefa MON o przygotowanie "zwartych pododdziałów sił rezerwowych, które będą gotowe nieść pomoc" na wypadek przewidywanej powodzi.
(PAP) 15.05.2014 r.

Licznik odwiedzin

8347970
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
688
643
2087
7717165
24309
35616
8347970