1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP w Lublinie

Zarząd Koła ZEiRP RP w Radzyniu Podlaskim, woj. lubelskie był organizatorem i gospodarzem Posiedzenia Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP w Lublinie z udziałem WKR i Prezesów Kół terenowych.

Miejscem obrad była świetlica Komendy Powiatowej PSP w Radzyniu Podl.

Na posiedzenie przybyli zaproszeni goście w osobach: Starosta Radzyński  - Lucjan Kotwica, Burmistrz Radzynia Podl.  – Jerzy Rębek, Komendant Powiatowy PSP – st. bryg. Franciszek Filipczuk.

Po powitaniach przez Prezesa Radzyńskiego Koła kol. Mieczysława Kwasowca oraz Prezesa ZW. Stanisława Marka, Goście zapoznali nas z  organizacją, charakterystyką, problemami i realizacją zadań, reprezentowanych samorządów oraz zagadnieniami ochrony ppoż w PSP Radzyń.

Prezes ZW Stanisław Marek i Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Franciszek Filipczuk wręczyli listy gratulacyjne Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP i Prezesa ZW ZEiEP RP

Jubilatom”: Ryszardowi Sidorskiemu z Hrubieszowa  - 75 rocznica urodzin oraz Januszowi Pawlakowi – 70 rocznica.

Po  przedstawieniu przez Wiceprezesa ZW Adama Malugę protokołu Komisji Konkursowej Kronik, autorom kronik i Prezesom Kół zostały wręczone dyplomy i nagrody.

W dalszej części członek Koła Radzyń Podl.  Mirosław Walicki przedstawił multimedialną historię pożarnictwa na terenie powiatu Radzyńskiego i skutki pożarów w świetle źródeł pisanych np. w 1881 roku podczas pożaru pobliskiego Wohynia spaleniu uległo 100 domów i 100 stodół. W 1910 roku w Łukowisku pożar strawił 280 budynków, a w 1914 r. w Bezwoli spłonęło 194 budynki.

Kolejnym punktem posiedzenia było ustalenie dokumentów, zasad i terminów kampanii sprawozdawczo-wyborczej. W kołach. zebrania do 15 lutego, 1 delegat na 10 członków plus członkowie ustępujących władz wojewódzkich nie będący delegatami. Zarząd Wojewódzki zaleca uhonorowanie ustępujących prezesów Kół  tytułem „Honorowy Prezes” nadanymi przez walne zebranie. W tym pkt. omówiono temat wykorzystania funduszu socjalnego przez koła, na organizację spotkań integracyjnych.

Przed przerwą na obiad zebrani zwiedzili pobliską firmę B Braun SPARING EXPERTISE produkującą precyzyjne narzędzia chirurgiczne i lekarskie.

W dalszej popołudniowej części posiedzenia Skarbnik ZW Elżbieta Błaszczyk  przedstawiła sprawy finansowe. Kol. Jerzy Brzozowski,

członek ZG przekazał informację o pracy ZG ZEiRP RP w sferze Statutu i ustaleń dot. walnych zebrań. Kol Adam Maluga zwrócił uwagę na zasady bezstronności zapisów kronikarskich, pozyskiwania źródeł informacji, opisu fotografii i wymogach RODO. Prezes ZW udzielił wyjaśnień na zadawane pytania dot. organizacji i planowania wycieczek krajowych i zagranicznych oraz zbiorowych wyjazdów do sanatoriów. Zebrani podjęli stosowne uchwały dot. działalności ZW do końca kadencji i wydatków finansowych.

Po kilkugodzinnych obradach gospodarze zorganizowali na stadionie PSP „zawody” strzeleckie z łuku sportowego. Zwyciężcą został kol. Grzegorz Mazurkiewicz, Wiceprezes Koła z Tomaszowa Lub. przed Stanisławem Markiem, Prezesem ZW i Kazimierzem Szwedem Prezesem Koła w Chełmie.  Zwyciężca otrzymał puchr Prezesa Koła Radzyń Podl.

Drugi dzień posiedzenia rozpoczął się śniadaniem a następnie zwiedzaniu Spółdzielni Mleczarskiej „SPOMLEK” w Radzyniu. Dalsza trasa „turystyczna” to kościół pw. Św. Trójcy w stylu renesansu lubelskiego, będącego też mauzoleum rodu Mniszchów. Niezapomniane wrażenie pozostawiła  wizyta w zespole pałacowo-parkowym i sam Pałac Potockich będący perłą rokoka, pomnikiem miłości i chwały oraz świątynią sztuki. Tam na rozległym dziedzińcu dowiedzieliśmy się o „wielkich” tego regionu min: Eustachym Potockim, Mikołaju Cebulko, Stanisławie Antonim Szczuce, czy Annie Sapieżynie, Ignacym Potockim, Eustachym Sanguszko i wielu bardziej współczesnych zasłużonych Podlasian.

                Za pełne atrakcji posiedzenie, spotkania i wycieczki

składamy podziękowania i czapki z głów, Zarządowi Koła w Radzyniu a szczególnie Prezesowi Mieczysławowi Kwasowcowi oraz Marianowi Protasiowi, Henrykowi Hałajko i Mirosławowi Walickiemu.

Oprac. Jerzy Brzozowski, Foto. Adam Skowronek.

Licznik odwiedzin

8326396
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
332
149
481
7696717
2735
35616
8326396