1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Wydarzenie roku w Kole ZE i RP RP w Chełmie

Tradycją już jest, że chełmskie Koło ZEiRP RP odbywa zebrania sprawozdawcze w Izbie Pamięci i Tradycji Komendy Miejskiej PSP w Chełmie, która to Izba została zorganizowana w latach 70 tych XX wieku. Wzruszającym i miłym akcentem zebrania są ślubowania młodych adeptów służby pożarniczej, jako  jej ciągłości.

     

Na ścianie głównej Izby znajduje się gablota z historycznymi sztandarami wśród których poczesne miejsce zajmuje sztandar     CHEŁMSKIEJ STRAŻY OGNIOWEJ – OCHOTNICZEJ  z 1917 roku.

Chełmska Straż ogniowa stanowiła  zaczątek utworzonej w maju 1922 roku

Zawodowej Straży Pożarnej w Chełmie przejmując jej tradycje i ciągłość.

Jednak historia jej powstania sięga roku 1893 jako Chołmskoi Gorodskoi  Pożarnoi Komandy

  

Stuletni okres żywotności sztandaru najstarszego ze wszystkich sztandarów

w mieście Chełm wywarł niekorzystne skutki w wyglądzie fizycznym.

  

Jako, że zbliżała się setna rocznica ufundowania sztandaru Chełmskiej Straży Ogniowej, Zarząd Koła ZE i RP RP w dniu 6 grudnia 2016 roku z inicjatywy

i na wniosek Prezesa naszego Koła Kol. Kazimierza Szweda podjął uchwałę o objęciu patronatem  renowację sztandaru i współudziale organizacji uroczystości w jego  przekazaniu spadkobiercom tradycji.

 

Zebranie sprawozdawcze Koła w dniu 26 stycznia 2017 roku zatwierdziło uchwałę Zarządu Koła. Podczas spontanicznej dobrowolnej zbiórki przez  Skarbnika  Koła Janusza Andrzejuka w trakcie zebrania zebrano kwotę 658 zł.

  

Obecny na zebraniu Komendant Miejski PSP w Chełmie - bryg. mgr inż. Zbigniew Rażniewski zadeklarował wsparcie finansowe od strażaków PSP oraz pomoc logistyczną Z tą chwilą nabrały tempa działania poprzez: konsultacje z konserwatorami, historykami, hafciarkami, stolarzami, poszukiwaniu brakujących funduszy.

   

Determinacja, zaangażowanie i sprzyjająca atmosfera znalazły swój finał 12 maja 2017 roku podczas powiatowych obchodów „Dnia strażaka” z udziałem emerytów i rencistów sztandar w nowej szacie został przekazany na ręce Komendanta Miejskiego PSP bryg Zbigniewa Rażniewskiego i zajął miejsce w nowej gablocie, również ufundowanej przez emerytów i rencistów.

Podczas uroczystości wykład na temat „Burzliwa historia sztandaru Chełmskiej Straży Ogniowej i geneza jego powstania” wygłosił Prezes Zarządu Chełmskiego Koła Kol. Kazimierz Szwed

Zakończenie obchodów 100 lecia nadania sztandaru zbiegło się z 100 rocznicą niepodległości. W dniu 29 maja 2018 roku podczas obchodów „Dnia strażaka” i Jubileuszu 125 rocznicy powstania Chełmskiej Straży Pożarnej Prezes Zarządu Koła Kazimierz Szwed wyraził podziękowanie wszystkim wspierającym naszą inicjatywę a na ręce Komendanta Miejskiego PSP przekazał dwie oprawione w ramki fotografie historycznego sztandaru.

 

Inicjatywa nasza wypełniła znamiona § 7 pkt 4 Statutu Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP tj. cyt. - podejmowanie – utrwalanie bogatych tradycji zawodowych związanych z humanitarną służbą pożarniczą.

 

Aprobata i rozgłos społeczny w środowisku pożarniczym uważamy za WYDARZENIE ROKU w naszym Kole, które zdarza się raz na 100 lat

 

Opracował na podstawie kroniki Koła

Jerzy Brzozowski Wiceprezes Zarządu Koła.

Opis fotografii:

1/  Ślubowanie od Konrada Kotek, Przemysława Tywoniuk, Radosława Szachun    odbiera Z-ca Kom. Miejskiego PSP w Chełmie st.bryg. Robert Wesołowski.

2/  Prezydium Zebrania: Od lewej: Jerzy Brzozowski Wiceprezes Zarządu Koła, Kazimierz Szwed Prezes Zarządu Koła, Stanisław Marek Prezes ZW w Lublinie. W tle gablota historycznych sztandarów. Pierwszy z lewej ze św. Florianem sztandar Chełmskiej Straży Ogniowej.

3/  Kopia Uchwały Zarządu Koła z dnia 6 grudnia 2016 r.

4/  Awers sztandaru Chełmskiej Straży Ogniowej wg stanu na dzień 26.01.2017

5/  Rewers sztandaru Chełmskiej Straży Ogniowej wg stanu j.w.

6/  Uczestnicy zebrania sprawozdawczego w dn. 26.01.2017 r. i ofiarodawcy sztandaru. /wycinek z Super tygodnia chełmskiego nr 6 z 6-19 luty 2017 r.

7/  Z lewej Inicjator renowacji sztandaru, Prezes Koła ZE i RP RP w Chełmie Kazimierz Szwed, prawej Wiceprezes Kola Jerzy Brzozowski podczas prezentacji sztandaru w nowej szacie.

8/  Podziękowanie  dla PSP w Chełmie za pomoc w naszej inicjatywie.

Opracował na podst. kroniki Jerzy Brzozowski

Wiceprezes Koła ZEiRP RP w Chełmie

Licznik odwiedzin

8313305
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
285
1092
9376
7678120
25260
22911
8313305