1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Opolscy emeryci na wycieczce w PÓŁNOCNYCH WŁOSZECH

W dniach 22 – 27 maja 2017 r. emeryci / z Komend PSP : Kluczborka, Krapkowic, Namysłowa, Nysy, Olesna, Opola, Prudnika i Strzelec Opolskich / wraz z członkami rodzin i ks. Józefem Urbanem - kapelanem opolskich strażaków, uczestniczyli
w wycieczce do Północnych Włoch, zorganizowanej przez Biuro Podróży TUR-BUD w Opolu. Program wycieczki obejmował zwiedzenie zabytków Werony-Sirmione /nad Jeziorem Garda/- Mediolanu – Turynu – Triestu.

W pierwszym dniu wycieczki uczestnicy z autokaru podziwiali widoki i krajobrazy
na trasie przejazdu przez Czechy i Austrię aż do Włoch, gdzie w miejscowości Breda Dipiare k. Padwy - zarezerwowany był hotel i wyżywienie.

W drugim dniu /23.05./, po śniadaniu i wymeldowaniu z hotelu, trasa wycieczki prowadziła do Werony i Jeziora Garda. Werona to historyczne miasto w Północnych Włoszech. Główny plac miasta to Piazza Erbe. W centrum znajduje się piękna fontanna Madonna Werona, nad placem góruje wieża zegarowa Toore.

Zwiedzono między innymi:  Piazza Erbe, Piazza Dante, słynny Dom Julii
z balkonem, zamek Weroński do którego prowadzi malowniczy most. Spacerując
po Weronie podziwiano również Rzymski Łuk Tryumfalny oraz rzymską arenę z I.w. Po zakończeniu zwiedzania Werony nastąpił przejazd do urokliwego miasteczka Sirmione nad Jeziorem Garda. Z wieży widokowej Zamku Scaligerich była możliwość podziwiania pięknej panoramy miasta i dużego Jeziora Garda oraz zamoczenia nóg w jego wodach. Po całodziennym zwiedzaniu nastąpił przejazd do miejscowości Boltiera, gdzie przez kolejne 3 doby mieliśmy zarezerwowane noclegi i wyżywienie.

W trzecim dniu /24.05./ - zgodnie z programem wycieczki, zwiedzaliśmy Mediolan. Przy Zamku Sforzów na uczestników wycieczki czekała przewodniczka, Pani Joanna, Polka pochodząca z Krakowa. Zwiedzanie było dobrze zorganizowane, wszyscy otrzymaliśmy słuchawki, co zapewniło dobrą słyszalność informacji przekazywanych  przez przewodniczkę. Spacerkiem po Mediolanie, połączonym z przejazdem metrem - zwiedzono między innymi najważniejsze zabytki, w tym: Zamek Castello Sforzesco w którym obejrzeliśmy m.in. niedokończone dzieło Michała Anioła – Pieta Rondanini, Katedrę Narodzenia św. Marii - zaliczaną do najpiękniejszych obiektów sakralnych na świecie, Galerię Wittorio Emanuelle II, jedną z najekskluzywniejszych galerii świata, w której wystawiony był puchar dla zwycięzcy Giro d’Italia 2017, obiekt La Scali - najsłynniejszej opery świata, Bazylikę św. Ambrożego, która jest najstarszym kościołem w Mediolanie, Łuk Tryumfalny. Mediolan jest dużym, pełnym kontrastów miastem, w którym naszą uwagę zwróciła duża liczba policji miejskiej, również konnej oraz uzbrojone patrole wojska przed wieloma zwiedzanymi obiektami. .

W kolejnym czwartym dniu wycieczki /25.05/ zwiedzaliśmy Turyn, po którym oprowadzała nas miejscowa przewodniczka- Pani Natalia / znającą język polski /. Turyn to największy, obok Mediolanu, ośrodek przemysłowy Włoch. W mieście zachowało się wiele zabytków, przede wszystkim kościołów i pałaców. Najcenniejsza jest Katedra Turyńska św. Jana Chrzciciela wraz z kaplicą Świętego Całunu.
W kaplicy tej przechowywana jest cenna relikwia chrześcijaństwa –płótno, w które było zawinięte i złożone w grobie ciało Jezusa Chrystusa. W mieście jest piękny plac – Piazza San Carlo, Pałac Królewski, pomnik Emanuela Filiberto i wiele innych zabytków , które zwiedzaliśmy, w tym zabytkowy kościółek św. Eucharystii.
O godzinie dwunastej trzydzieści, w kościele p. w Bożego Ciała,  została odprawiona przez ks. kapelana Msza św. w intencji uczestników wycieczki oraz członków ich rodzin. Po zakończeniu zwiedzania Turynu, podziękowano Pani przewodniczce za przybliżenie historii miasta i ruszono w drogę powrotną do miejsca noclegu.

W piątym dniu /26.05./ ,po wykwaterowaniu z hotelu i zajęciu miejsc w autokarze, pod przewodnictwem ks. Józefa Urbana odmówiono modlitwę w intencji wszystkich Mam - tych żyjących, jak i tych, które odeszły do wieczności, w związku z przypadającym w tym dniu świętem.

W ostatnim dniu wycieczki  do zwiedzenia pozostał Triest- portowe miasto w północno-wschodnich Włoszech, położone pośród malowniczych gór nad brzegiem Morza Adriatyckiego. Sercem miasta jest główny plac Piazza Unita d’ Italia, wokół którego wznoszą się piękne zabytkowe budowle. Niezapomniane widoki pozostały uczestnikom wycieczki,kiedy spacerowali po Ogrodach Miramare i podziwiali

Zamek Miramare, wzniesiony przez Habsburgów na cyplu skalistego przylądka nad brzegiem morza. W zamkowym parku można oglądać roślinność ze wszystkim kontynentów. Zabytki w Trieście świadczą o wpływie różnych kultur. Wymownym tego przykładem jest różnorodność świątyń i innych obiektów sakralnych tam występujących.

Jak piękne i bogate w zabytki są zwiedzane miasta w Północnych Włoszech obrazują załączone fotografie.

 

 

Zanotowała A.Baron – uczestniczka wycieczki, fot. W.Bryś oraz H.Stroński

 

Licznik odwiedzin

8326408
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
344
149
493
7696717
2747
35616
8326408