1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Dzień Strażaka w Nysie.

W środę 14 maja w Komendzie Powiatowej PSP w Nysie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Strażaka. Tradycyjnie przybyli liczni goście przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji, młodzież i naturalnie emeryci służby pożarniczej.

Uroczystość przebiegała wg tradycyjnego ceremoniału, były listy, odznaczenia i awanse oraz nagrody dla strażaków.

Na zakończenie zrobiono zbiorowe pamiątkowe zdjęcie uczestników na strażackiej drabinie w 10 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej nawiązując tym samym do historycznego już zdjęcia zrobionego przed 10 laty tuż po akcesji.

Novum w programie było odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 100 rocznicy wzniesienia budynku straży pożarnej. Odsłonięcia tablicy ufundowanej przez Komendę PSP i Koło Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Nysie dokonali: Zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP St.bryg.Marek Matczak, Komendant Powiatowy PSP w Nysie bryg. Arkadiusz Kuśmierski oraz były komendant-senior st .bryg. w st. spocz. Jan Paluch.

Na odsłonięcie tablicy wystąpienie okolicznościowe przygotował bryg. w st. spocz. Jan Boćwiński zapoznając uczestników uroczystości z historią budynku straży.

W załączeniu zamieszczamy to wystąpienie w całości.

 

 

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku strażnicy w Nysie-14 maja 2014r

 

Szanowni Państwo!

 Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nysie i Zarząd Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w Nysie zgodnie postanowili, że w ramach obchodów Dnia Strażaka 2014r ufundują tablicę pamiątkową upamiętniającą 100 rocznicę wzniesienia budynku nyskiej straży pożarnej.

Na szczycie północnej ściany budynku widnieje data 1914, co świadczy o mijających w bieżącym roku  100 latach istnienia tego okazałego obiektu. Szczęśliwie, mimo zrujnowania Nysy w 1945 roku, ostał się w prawie nie naruszonym stanie i dzisiaj jest to jedyny na Opolszczyźnie i jeden z nielicznych na Śląsku tak okazały zabytkowy budynek straży pożarnej służący bieżącym potrzebom.

 O dalekosiężnej wizji budowniczych co do potrzeb straży pożarnej świadczy fakt, że obiekt w swej zasadniczej bryle do dzisiaj dobrze spełnia swoje przeznaczenie.

 Trzykondygnacyjny budynek zaprojektowany został z rozmachem w pięknej bryle architektonicznej, ozdobiony licznymi elementami z bloków piaskowca i rzeźbionymi motywami nawiązującymi do strażackich profesji, umieszczonymi głównie na zwornikach łuków nad 6 bramami wyjazdowymi z wielostanowiskowej hali garażowej oraz w innych miejscach.

 Nad wejściem do budynku umieszczono rzeźbę głowy budowniczego strażnicy-ówczesnego burmistrza miasta Emanuela Warmbruna a dwaj młodzieńcy w jej otoczeniu symbolizują synów burmistrza-bliźniaków.

 Spadzisty dach kryty czerwoną dachówką z licznymi mansardami i centralnie położoną wieżyczką-gołębnikiem dodają bryle uroku i komponują się z sąsiednimi w tej okolicy miasta innymi okazałymi budowlami.

 Na pierwszym piętrze bezpośrednio nad halą garażową istniała duża reprezentacyjna sala z ozdobnymi boazeriami wykonanymi z ciemnej struktury drewna. W niej odbywały się uroczystości oraz sesje rady miejskiej. Salę zlikwidowano z końcem lat sześćdziesiątych dostosowując przestrzeń do ówczesnych potrzeb socjalnych strażaków.

 W północnym i południowym skrzydłach budynku, na pierwszym i drugim piętrze, zlokalizowane były służbowe mieszkania dla Komendanta i Zastępcy Komendanta.

 Ewenementem było zlokalizowanie w południowym skrzydle parteru ogólnodostępnej miejskiej łaźni ,bardzo popularnej wśród mieszkańców aż do lat sześćdziesiątych. Wówczas to przebudowano łaźnię na zaplecze magazynowo-warsztatowe.

 Budowa tego budynku miała miejsce w latach kiedy funkcję Syndyka Miejskiego pełnił w Nysie Ojciec Śląskiego Pożarnictwa Johannes Hellmann i z pewnością miał on swój udział w zamyśle, projektowaniu i realizacji tego zadania. Należy wspomnieć, że dzisiejsza ulica Norwida po wybudowaniu strażnicy nazwana była Hellmann Straße.

 Oprócz działalności strażackiej Johannes Hellmann był równocześnie założycielem i przez 25 lat prezesem Towarzystwa Sztuki i Starożytności”, które prowadziło pierwsze na Śląsku Opolskim muzeum.

Z jego osobą wiązać też należy decyzję o wmurowaniu w ścianie północnej na wysokości pierwszego piętra pięknego wykutego w piaskowcu kartusza herbowego Księcia Nyskiego, Arcybiskupa Wrocławskiego kardynała Fryderyka Heskiego, który panował w latach 1671-1682. Jako Landgraf Hesji został następcą Biskupa Sebastiana Roztoka, tego który przeżył najazd Szwedów na Nysę i spalenie miasta.

 Domniemywać należy, że światłości umysłu Fryderyka Heskiego poświęcono umieszczenie jego herbu biskupiego na strażnicy, w uznaniu wprowadzonego przez niego prawa lokalnego dotyczącego zakazu używania do odbudowy miasta palnych pokryć dachowych oraz nakazu używania materiałów budowlanych ogniotrwałych jak kamień i cegła.

Do skrzydła północnego bryły strażnicy dobudowana została monumentalna wieża, żelbetowej konstrukcji monolitycznej, zwieńczona kopułą w kształcie hełmu. Była pokryta specjalną czerwoną dachówką, jednakże na skutek kruszenia się jej i zagrożenia dla przechodniów w latach osiemdziesiątych zmieniono pokrycie na blachę miedzianą.

 Z tarasu obserwacyjnego pod kopułą można było wypatrywać zagrożenia pożarowe do samych granic miasta a nawet w pobliskich wsiach wokół Nysy.

 W podwórzu od strony wschodniej istniała do roku 1976 szopa garażowa 4 stanowiskowa, w miejscu której zbudowano trzy bryłowy budynek spełniający w latach 1977-1992 funkcję Filii Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Pożarniczego w Opolu.

 W kolejnych latach od strony podwórza dobudowano do budynku zasadniczego parterowy obiekt przedłużając przestrzeń hali garażowej. Rozbudowano też zaplecze obsługowe pojazdów.

Dzięki trosce i staraniom wielu pokoleń strażaków nyskich, wspaniały budynek straży przetrwał w swej urodzie do dni współczesnych i jest jedną z pereł architektury miejskiej sprzed 100-lecia.

 Dlatego w hołdzie strażakom wiernie służącym mieszkańcom Miasta i Ziemi Nyskiej odsłaniamy dzisiaj tę tablicę pamiątkową.

 

bryg.w st. spocz. Jan Boćwiński

 TUTAJ tekst o strażnicy w Nysie w wersji PDF.

 

TUTAJ link do strony internetowej KP PSP Nysa

 

Druga seria zdjęć.

 

 

 

Licznik odwiedzin

8372907
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
287
1630
6513
7733552
21617
27836
8372907