1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Podniosła i bogata w treści uroczystość.

 

 

W dniu 27 września 2014r w Nysie miała miejsce podniosła, kilku wątkowa uroczystość zorganizowana przez Koło Nr 7 Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP, przy szczególnym zaangażowaniu Prezesa Koła Stanisława Kuszły zorganizowana z okazji 90 rocznicy śmierci Johannesa Hellmanna - Ojca Śląskiego Pożarnictwa, Honorowego Obywatela Miasta Nysy.

W godzinach przedpołudniowych w sali Hotelu „Fryderyk” spotkali się przedstawiciele organizatorów i zaproszonych gości aby w dyskusji podsumować dotychczasowe rezultaty realizacji projektu „Johannes Hellmann-ocalić od zapomnienia”. Udział w spotkaniu brali: Peter Johann Hellmann wraz z małżonką Bettine – potomek Johannesa Hellmanna przybyły z Poczdamu, Gerd Schrammen- archiwista z Niemieckiego Muzeum Pożarnictwa w Fuldzie, 2 osobowa delegacja strażaków z Wajmaru, 3 osobowa delegacja strażaków z Goerlitz, przedstawicielka Urzędu Gminy w Nysie reprezentująca Burmistrza - Danuta Naciasta, Dyrektor Muzeum w Nysie Edward Hałajko, Helmut Polewka z OSP Rozwadza Powiat Krapkowice, Rudolf Hyla z OSP Szemrowice powiat Olesno oraz trzej przedstawiciele Koła Nr 7 ZEiRP RP w Nysie Prezes Stanisław Kuszła, wiceprezes Jan Boćwiński i członek koła Marek Makówka.

Uznano, że projekt zrealizowany został w pełni, a nawet przekroczono jego ramy o wiele atrakcyjnych wątków kulturalnych, z korzyścią dla mieszkańców miasta Nysy. 

Stanisław Kuszła na przygotowanej prezentacji przypomniał niektóre wątki z poprzednich uroczystości, nakreślił zamierzenia na przyszłość w tym dziele oraz przedstawił program dalszych uroczystości dnia.

Przedstawiciel Muzeum w Fuldzie zapoznał z nowymi wątkami z historii rodziny Johannesa Hellmanna, poinformował o działaniach zmierzających do wydania pozycji książkowej o historii ochrony przeciwpożarowej Ziemi Nyskiej do 1945r.

Potomek J. Hellmanna podzielił się swoimi odczuciami i wyraził wdzięczność gospodarzom za zaproszenie go na spotkanie oraz dotychczasową realizację projektu. Wręczył trzem dotychczasowym polskim kawalerom Honorowego medalu im. J.Hellmanna: Stanisławowi Kuszle, Rudolfowi Hyle oraz Helmutowi Polewce przywiezione upominki.

Stanisław Kuszła przekazał dla Muzeum Pożarniczego w Fuldzie zestaw płyt z nagraniami dotychczasowych uroczystości ”hellmańskich”.

O godz.15⁰⁰ na Cmentarzu Jerozolimskim w Nysie spotkali się goście z Niemiec oraz większa grupa strażaków z gmin Nysa i Zdzieszowice, emerytów pożarnictwa i mieszkańców miasta na czele z Panią Burmistrz Nysy Jolantą Barską. Ksiądz kapelan strażaków powiatu nyskiego Piotr Mazur poprowadził w dwóch językach polskim i niemieckim modlitwę nad grobem J.Hellmanna, następnie złożono na grobie wiązanki kwiatów i zapalono przygotowane znicze.

O godz.16⁰⁰ w kaplicy pałacu w Piotrowicach Nyskich odprawiona została Msza Św. w intencji Ś.p. Johannesa Hellmanna w 90 rocznicę jego śmierci.

Po nabożeństwie Stanisław Kuszła wręczył księdzu kapelanowi strażaków powiatu nyskiego „Modlitewnik Strażacki” wydany przez Krajowego Kapelana Strażaków ks. dra Jana Krynickiego z jego dedykacją oraz wpisem okolicznościowym Zarządu Koła Nr 7.

Potomkowi Johannesa Hellmanna - Peterowi wręczył figurkę Św. Floriana, która podczas liturgii ustawiona była na ołtarzu.

W sali koncertowej pałacu odbył się koncert kameralny poświęcony Johannesowi Hellmannowi. W programie wykonano utwory kompozytorów polskich, czeskich i niemieckich a wykonawcami byli uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I

i II stopnia im.Witolda Lutosławskiego w Nysie. Koncert otworzył Dyrektor szkoły wykonując na fortepianie marsza strażackiego napisanego w okresie życia J. Hellmanna a konkretnie na 25 lecie OSP w Nysie i niedawno odkrytego w archiwach.

Podniosłą chwilą tuż przed koncertem było wręczenie odznaczeń.

Honorowymi medalami im. J. Hellmanna, z kolejnymi numerami 6 i 7 odznaczeni zostali emeryci pożarnictwa zaangażowani w dzieło przywracania pamięci o Ojcu Śląskiego Pożarnictwa - Jan Boćwiński i Marek Makówka. Odznaczenia ww. dokonał Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Opolu Andrzej Borowski.

Stanisław Kuszła wręczył Medale pamiątkowe 20-lecia ZEiRP RP bryg. Arkadiuszowi Kuśmierskiemu - Komendantowi Powiatowemu PSP w Nysie oraz przedstawicielowi Muzeum Pożarnictwa w Fuldzie Gerdowi Schrammenowi.

Z okazji ukończenia 80 lat życia przez Helmuta Polewkę-niestrudzonego miłośnika historii pożarnictwa na Śląsku, Stanisław Kuszła wręczył Jubilatowi okazałą grafikę przedstawiającą postać Johannesa Hellmanna w stroju galowym z epoki.

Uroczystości zakończył okolicznościowy grill party w pomieszczeniach pałacu.

Sporządził: Jan Boćwiński

 

 

 

Licznik odwiedzin

8326682
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
618
149
767
7696717
3021
35616
8326682