1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Czas zadumy i lekcja historii…

Dziewięcioosobowe grono emerytów pożarnictwa z Koła Nr 7 w Nysie swoje cotygodniowe spotkanie spędziło nad wyraz aktywnie i poznawczo.

Kontynuując zapoczątkowaną w latach poprzednich inicjatywę poznawania ciekawych miejsc w powiecie i najbliższych okolicach regionu, w końcu czerwca wybrano się do zwiedzenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Łambinowicach.

Zwiedzanie rozpoczęto przy Pomniku Martyrologii Jeńców Wojennych na Cmentarzu kilkudziesięciu tysięcy Jeńców Radzieckich. Pomysłodawca wyjazdu kol. Jan Boćwiński wcielił się w przewodnika i zapoznał grupę z zarysami historii tego miejsca. Zapalono symboliczny znicz przy tablicy pamiątkowej pod pomnikiem.

Następnie drogą obozową przejechano pod Pomnik poświęcony Powstańcom Warszawskim, którzy tutaj byli więzieni.  Zapalono znicz i zwiedzono ekspozycję pozostałości po barakach obozowych.

Dalszym miejscem zatrzymania był Pomnik poświęcony zmarłym i pomordowanym więźniom Obozu Pracy w Łambinowicach,  w latach 1945-46. Tradycyjnie zapalono symboliczny znicz i zwiedzono cmentarz z tablicami pamiątkowymi, na których wyryto nazwiska zmarłych.

Na obrzeżach cmentarza rozmieszczone są głazy z tablicami miejscowości Opolszczyzny, których mieszkańcy byli więzieni w tych latach w obozie.

Kolejnym przystankiem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Obejrzano 20-minutowy film obrazujący historię obozu w Łambinowicach.  W ciszy i pełnej zadumie zwiedzono ekspozycję muzealną i okresowe wystawy tematyczne.

Ostatnim dłuższym przystankiem był najstarszy cmentarz zlokalizowany przy pierwotnym pruskim poligonie wojskowym, powstałym w latach siedemdziesiątych   XIX w. W tym miejscu w czasie I Wojny Światowej istniał obóz jeniecki żołnierzy armii rosyjskiej, rumuńskiej, serbskiej, włoskiej, brytyjskiej i francuskiej. Pochowani tam są jeńcy tych narodów, a pomniki i obeliski rozmieszczone na poszczególnych kwaterach grobowych  upamiętniają ich pamięć.

Przechodząc pośród morza krzyży na grobach nie sposób było ogarnąć wyobraźnią tragizm ofiar wojen.

Na pomnikach i  przypadkowo wybranych  pojedynczych grobach żołnierskich zapaliliśmy symboliczne znicze.

Nam współcześnie żyjącym pozostaje tylko modlitwa za ofiary wojen i troska o pokojową egzystencję narodów Europy i Świata.

 

Sporządził: Jan Boćwiński

 

 

Licznik odwiedzin

8521681
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
102
986
102
7890291
29464
39695
8521681