1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Nadanie sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie

W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 70-lecia Zawodowej Straży Pożarnej w Kwidzynie w dniu 25 września 2015 roku odbyła się uroczystość nadania sztandaru tutejszej Komendzie. W uroczystości udział wzięli m.in.: senator RP Leszek Czarnobaj, komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, pomorski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Rószkowski. Obecny komendant powiatowy  PSP w Kwidzynie st. bryg. Sławomir Bogiel, tradycyjnie nie zapominał zaprosić także emerytów i rencistów pożarnictwa przez wiele lat związanych z komendą, którzy licznie przybyli na tą tak podniosłą uroczystość.

Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w intencji strażaków koncelebrowaną przez  ks. dr. Jacka Jezierskiego biskupa elbląskiego w Konkatedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz pododdziałów i zaproszonych gości na Plac Jana Pawła II. Tam odbyła się ceremonia wręczenia sztandaru Komendzie Powiatowej PSP w Kwidzynie oraz symboliczne wbicie okolicznościowych gwoździ.

Nie zapomniano również o mieszkańcach naszego powiatu, dla których został zorganizowany festyn strażacki, podczas którego odbyła się prezentacja pojazdów pożarniczych i sprzętu, pokazy strażackie, tradycyjna „strażacka” grochówka oraz liczne atrakcje dla dzieci.

Na miarę swoich możliwości, członkowie koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Kwidzynie także włączyli się do przygotowania obchodów nadania sztandaru tut. Komendzie. Prezes Koła Czesław Olejnik reprezentował emerytów i rencistów pożarnictwa w Społecznym Komitecie Fundacji Sztandaru dla KP PSP w Kwidzynie.

Krótki rys historyczny

Tworzenie struktur ochrony przeciwpożarowej w Kwidzynie zostało powierzone Janowi Ewertowskiemu, który przyjechał do naszego miasta 4 kwietnia 1945 roku. W tym czasie do Kwidzyna stopniowo zaczęli napływać polscy osiedleńcy. W mieście nie było sprzętu pożarniczego, który w większości został ewakuowany przez Niemców.

Stopniowo pozyskiwano i remontowano posiadany sprzęt. W 1949 roku Okręgowe Zawodowe Pogotowie Pożarne do celów gaśniczych adaptowało samochód Chevrolet, co w dużym stopniu poprawiło mobilność jednostki. Kolejno funkcję komendanta pełnili: delegowany z Torunia Franciszek Przygoda a następnie delegowany z Gdańska Jerzy Kluska. W roku 1951 komendantem powiatowej Straży Pożarnej w Kwidzynie został Bolesław Borówka. Zajmując to stanowisko do roku 1977 był najdłużej pełniącym służbę komendantem kwidzyńskiej straży pożarnej.

W 1952 roku, załoga otrzymała pierwszy, krajowej produkcji samochód gaśniczy GM-8 na podwoziu Star A-20. W 1958 roku siedziba Straży Pożarnej została przeniesiona do obiektu przy ul. Sportowej 3, w którym w okresie przedwojennym mieściła się siedziba strzeleckiego bractwa kurkowego. (Od tego czasu obecna lokalizacja strażnicy – przyp. autora).

W wyniku reformy administracyjnej kraju w 1975 roku powołano Komendę Rejonową Straży Pożarnych w Kwidzynie. Od 1977 roku obowiązki Komendanta przejął mjr poż. Henryk Bucior.

Z dniem 1 lipca 1992 roku została utworzona Państwowa Straż Pożarna - profesjonalna służba przeznaczona do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi zagrożeniami.

W Kwidzynie została utworzona Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza.

Z dniem 15 czerwca 1994 roku na stanowisko komendanta rejonowego PSP został powołany mł. kpt. Leszek Szczepański.

Z dniem 1 stycznia 1999 roku, w wyniku trójstopniowego podziału administracyjnego państwa, została utworzona Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie. Rozpoczęto inwestycję budowy nowego obiektu Strażnicy. Uroczyste otwarcie nastąpiło w roku 2003.

Z dniem 01.09. 2009 r. na stanowisko komendanta powiatowego PSP zostaje powołany mł. bryg. Sławomir Bogiel, gospodarz tychże uroczystości.

Zamiast podsumowania – cytat z referatu obecnego komendanta:

„Sztandar jest dla nas najwyższym i zaszczytnym wyróżnieniem oraz zobowiązaniem na przyszłość. Sztandar będzie towarzyszył nam w życiu jednostki w chwilach ważnych i uroczystych, prowadząc nas w dalszym pełnieniu służby ze strażacką dewizą:

 „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”

TUTAJ LINK DO STRONY INTERNETOWEJ KG PSP.

Tekst – Czesław Olejnik

Zdjęcia: A. Bruchwald;  J. Kluczkowski; A. Kosiński; A. Łubinski.

Przy opracowaniu materiału korzystano z tekstów: J. Chodukiewicza; S. Bogiela.

 

 

Licznik odwiedzin

8322667
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
144
925
4204
7682183
34622
22911
8322667