1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Wspomnienie o naszym koledze.

 

 

W dniu 26.03.2014 r. przedstawiciele Kół Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Myszkowie i Zawierciu / woj. śląskie/ złożyli kwiaty w pierwszą rocznicę śmierci na grobie kol. Jana Wyleciała założyciela i pierwszego Prezesa tych Kół .

 

 

św. pamięci ppłk poż.  JAN WYLECIAŁ

 

Urodził się 17.XI.1935 r .w miejscowości Pomrożyce (obecnie włączone do Zawiercia), w rodzinie robotniczej.

 

Po ukończeniu Oficerskiego Technikum Pożarniczego nr1 we Wrocławiu w 1956 r. skierowany został wraz z Janem Oczadłym i Eugeniuszem Wawrzyniakiem do służby w Łódzkiej Komendzie Straży Pożarnej na stanowisko Oficera Operacyjno- Szkoleniowego.

 

Komendantem łódzkich strażaków w tym czasie był mjr mgr Kotynia, którego w niedługim czasie zastąpił mjr inż. Gwizdka.

 

W trakcie służby w Łódzkiej Straży Pożarnej w dniu 10 XI 1956 r. nadano mu I-szy stopień oficerski. W dniu 14. IV. 1958 r. powołany pozostał do odbycia zasadniczej służby wojskowej, którą realizował w Poznaniu na Lotnisku Ławica jako Komendant Wojskowej Straży Pożarnej. Po odbyciu służby wojskowej został przeniesiony do Zawiercia na stanowisko Komendanta.

 

Na terenie miasta oprócz Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej działały wówczas dwie Zakładowe Straże Pożarne oraz 13-jednostek OSP. W tym czasie warunki lokalowe i socjalne dla załogi były bardzo trudne, podjęto decyzję o jej remoncie.

 

Po kapitalnym remoncie i modernizacji budynku warunki bytowo-socjalne załogi uległy poprawie .Ponadto, oprócz zakończenia prac remontowych, dużym osiągnięciem dla niego było ukończenie Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie i uzyskanie dyplomu ukończenia nr 1276/U/1966r.

 

W czasie pełnienia służby w MZSP w Zawierciu komendant Wyleciał uczestniczył w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych. Najtrudniejszą akcją ratowniczą jaką kierował był wyciek mazutu w 1967 r. na terenie Huty Zawiercie. Przyczyną wycieku mazutu było pęknięcie zbiornika z tą substancją w pobliżu wielkiego pieca .Wyciekło ponad 300 tys. litrów cieczy, powodując zagrożenie zapalenia się i jednocześnie przedostania się do kanalizacji miejskiej i rzeki Warty. W tym czasie była to największa awaria na terenie woj. katowickiego.

 

Z chwilą otwarcia Portu Lotniczego w Katowicach – Pyrzowicach w 1969 powołano go na stanowisko Komendanta Lotniskowej Straży Pożarnej.

 

Pełniąc służbę w Lotniskowej Straży Pożarnej w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w okresie od 6.01.1971 r. do 31.03.1976 ukończył Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów Pożarnictwa oraz otrzymał świadectwo nr 356.

 

W 1981r. Jan Wyleciał został przeniesiony do służby na stanowisko Komendanta Kolejowej Straży Pożarnej w Katowicach, gdzie pracował do 1983 r.

 

W roku 1983 zrezygnował ze służby w Kolejowej Straży Pożarnej w Katowicach i na własną prośbę prześniony został do służby w Myszkowskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych na stanowisko Starszego Oficera Specjalisty.

 

W 1992 r. przeszedł na emeryturę w stopniu p. płk .pożarnictwa. Po przejściu na emeryturę poświęcił się pracy społecznej .W tym czasie był inicjatorem powołania Krajowego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa, a po jego powołaniu inicjatorem powołania Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Myszkowie (woj. śląskie).

 

W 2000 r. został członkiem Zarządu Wojewódzkiego w Katowicach i Zarządu Głównego ZEiRPRP w Warszawie.
Jako działacz społeczny od 2001 r., pomimo choroby, organizuje spotkania integracyjne Koła w Myszkowie z Kołami w Krakowie i Łodzi. Od 2001 r. do końca pełnienia funkcji Prezesa Koła organizował imprezy rekreacyjno-wypoczynkowe i wycieczki turystyczno-krajoznawcze dla emerytów i członków ich rodzin na terenie całego kraju jak i poza jego granice.

 

Będąc członkiem Zarządu Głównego zaproponował organizacje wyjazdowego posiedzenia na terenie Jury-Krakowsko-Częstochowskiej, które odbyło się w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. W trakcie posiedzenia Koło Emerytów w Myszkowie zostało wyróżnione odznaką jako jedno z najlepszych w kraju.
W 2010 r. Jan Wyleciał zrezygnował z funkcji Prezesa Koła w Myszkowie i przeniósł się do Zawiercia, by tam założyć koło przy KP PSP i pełnić funkcję v-ce Prezesa.

 

Za pracę zawodową i społeczną został uhonorowany następującymi odznaczeniami resortowymi i państwowymi:
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Odznaka Państwa Polskiego,
- Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa,
- Zloty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa,
- Srebrna Odznaka za Zasługi dla Transportu Drogowego i Lotniczego,
- Brązowa Odznaka w Służbie Narodu,
- Medal 40-lecia PL,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Zloty Znak Związku OSP,
– Złota Odznaka za Zasługi dla woj.śląskiego,
- Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski,
- Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski,
- Srebrna Odznaka Zasłużony dla Ochrony P-poż.,
- Złota Odznaka Zasłużony dla Ochrony P-poż.,
- Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie,
- Odznaka za Zasłużony dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa

 

Kol. Jan Wyleciał zmarł 27-03-2013 r. Na długo pozostanie w naszych sercach.

 

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !

 

Opracował
Marek Ciałach Myszków /woj.śląskie/  

 

 

 

Licznik odwiedzin

8326076
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
12
149
161
7696717
2415
35616
8326076