1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Wycieczka turystyczna do Karlskrony

Koło Emerytów i Rencistów w Elblągu zorganizowało w dniach 5 - 7 lipca 2015 roku wycieczkę do XVII - wiecznego szwedzkiego miasta portowego Karlskrona, położonego na 33 wyspach. Ten światowej sławy historyczny port wojenny w 1998 roku wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W wycieczce wzięło udział 26 osób, członków Koła ZEiRP w Elblągu i ich rodzin.

Dzień I

O godzinie 17. 00 nastąpił wyjazd autokarem z Elbląga na terminal promowy w Gdyni (fot.1) .

 

 

  

Po krótkim oczekiwaniu po godzinie 20 weszliśmy na pokład promu Stena Spirit, po czym zajęliśmy kwatery na pokładzie 7, w kabinach 2 osobowych z widokiem na morze.

O godzinie 21 prom odbił od nabrzeża. Z pokładu lub przez okna kabin widać było oddalający się ląd oraz statki stojące na redzie (trasa fot.2).

 

 

 

Tą krótką, ciepłą letnią noc spędzamy na spotkaniach integracyjnych (fot.3) , na dancingu (fot.4), na dyskotece lub odpoczywając w kabinach przy cichym, usypiających odgłosie silników promu.

 

 

 

Po całonocnym rejsie dopływamy do terminala promowego Karlskrony na wyspie Verko.

Dzień II

Po spożyciu obfitego śniadania, w bufecie szwedzkim o bardzo szerokim wyborze dań, schodzimy na ląd. Karlskrona wita nas zmiennym zachmurzeniem i przelotnymi opadami deszczu (od godzin południowych nastaje piękna, słoneczna pogoda). Korzystając z autokaru i pieszo zwiedzamy z miłą przewodniczką atrakcje Karlskrony (fot.5). wg programu jak niżej;

 

a/ przejazd przez wyspy archipelagu szkierowego do centrum Karlskrony na wyspie Trosso, wjazd na punkt widokowy Bryggareberget z panoramą miasta i okolic (foto.6),

 

 

b/ zwiedzanie centrum miasta: Bjornholmen - małe kolorowe domki drewniane z wiatrowskazami na dachach ( dawne osiedle pierwszych stoczniowców - fot.7); drewniany luterański Kościół Admiralicji z 1985 roku - z stojącymi przed nim rzeźbami zbierającego datki Matsa Rosenborna i Nilsa Helgersona (z powieści Cudowna podróż - fot.8); Dzwonnica Admiralicji; Wielki Rynek z pomnikiem założyciela miasta Karola XI i barokowymi Kościołami Fryderyka oraz Trójcy Świętej; Targ Rybny z rzeźbą Rybaczki (fot.9); Nabrzeże Królewskie z rezydencją królów oraz popiersiem Erika Dahlberga – twórcy planu miasta. W trakcie zwiedzania przewodniczka zapoznaje nas z historią miasta i zwyczajami jego mieszkańców.

 

 

 

 

c/ zwiedzanie z przewodniczką Muzeum Marynarki Wojennej na wyspie Stumholmen - zobaczyliśmy kolekcje modeli okrętowych oraz figur dziobowych (fot.10), tunel podwodny, wyposażenie okrętów wojennych oraz autentyczny okrętu podwodny i wiele innych ciekawostek (fot.11)

 

 

d/ czas wolny około 2,5 godziny - słynne lody (fot.12), degustacja piwa, indywidualne zwiedzanie (fot.13), zakupy w centrach handlowych itp.,

 

 

 

e/ do godziny 18 odbywał się powrót autobusem miejskim nr 6 na terminal promowy i wejście na prom, obiadokolacja (bardzo duży wybór smacznych dań),

f/ o godzinie 19,30 odpływamy do kraju - korzystamy z atrakcji proponowanych przez Stena Line tj. Bingo - dwie osoby z naszej grupy wygrały i otrzymały nagrody, dyskoteki lub dancingu. Podziwiamy widok z pokładu na mijane wysepki archipelagu ( fot.14) i mamy kolejne spotkanie integracyjne (fot.15 oraz 16), a zmęczeni odpoczywają.

 

 

 

Dzień III

Po spokojnym rejsie przez Bałtyk, ok. godz. 8:00 przybijamy szczęśliwie do nabrzeża promowego w Gdyni i po skompletowaniu się (po zabawnych perypetiach), zdrowi i radośni wróciliśmy autokarem do Elbląga.  

Licznik odwiedzin

8312562
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
634
3156
8633
7678120
24517
22911
8312562