1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Pogrzeb gen. Feliksa Deli ! - relacja

W dniu 21 lipca 2017 r. w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe gen. brygadiera Feliksa Deli – pierwszego komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

W ostatnim pożegnaniu Generała uczestniczyła rodzina, przyjaciele, strażacy, druhowie ochotniczych straży pożarnych, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Licznie stawili się członkowie Klubu Generalskiego Państwowej Straży Pożarnej , na czele z jego dziekanem gen. Wiesławem Leśniakiewiczem. Byli przedstawiciele Komendy Głównej i komend wojewódzkich PSP. Uczestniczyły też w uroczystościach delegacje zagraniczne.

Licznie stawili się też koledzy z "roku" - IX Turnusu Szkoły Oficerskiej w Warszawie.

Uroczystości pogrzebowe, które rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Św. Floriana w Krakowie, koncelebrował kardynał Stanisław Dziwisz oraz licznie zgromadzeni kapłani, w tym były krajowy kapelan strażaków ks. st.bryg.Jerzy Kołodziejczak i ks. mł.bryg. Władysław Kulig - kapelan małopolski. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania bogatej noty biograficznej zmarłego Generała. Następnie modlitwa i smutna celebra pożegnalna. Piękną homilię pożegnalną wygłosił ks.Władysław Kulig - przyjaciel zmarłego.

Licznie zgromadzone poczty sztandarowe, orkiestra dęta i delegacje wypełniły wnętrze i dziedziniec kościoła.

Po mszy kondukt żałobny w strugach ulewnego deszczu odprowadził Generała na miejsce spoczynku w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Trumna z ciałem została przewieziona ulicami miasta na drabinie pożarniczej w asyście kompanii honorowych ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, Kompanii OSP Czarny Dunajec oraz pocztów sztandarowych.

Członkowie Klubu oddali hołd Generałowi poprzez wartę przy trumnie i asystowaniu przy drabinie , w drodze na cmentarz rakowiecki.

W imieniu Klubu Generalskiego zmarłego generała pożegnał Dziekan Klubu gen Wiesław Leśniakiewicz , który przypomniał wspólny nas czas tworzenia naszej nowej formacji , wdrażania nowych rozwiązań zawartych w ustawie o ochronie przeciwpożarowej i tworzenia krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego.

Pożegnali zmarłego też nadbryg. Marek Jasiński - z-ca komendanta głównego PSP, Waldemar Pawlak - prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP oraz st.bryg. Krzysztof Cybulski - IX Turnus SOP - u.

Cześć Jego pamięci !

Z pożegnalnymi pozdrowieniami
Ignacy Ścibiorek
były po. Komendant Główny PSP

Zdjęcia - autora.

Licznik odwiedzin

8326673
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
609
149
758
7696717
3012
35616
8326673