1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

ZMARŁ ST. BRYG. W ST. SPOCZ. DOC. DR INŻ. LUDWIK WARGOCKI

krzyz zalobny 15 października 2017r. zmarł st. bryg. w st. spocz. doc. dr inż. Ludwik Wargocki- ważna postać polskiego oficerskiego szkolnictwa pożarniczego.

Ludwik Wargocki przyszedł na świat 9 czerwca 1937r. we wsi Gorysze pod Ciechanowem, w ówczesnym woj. warszawskim. Po ukończeniu Technikum Łączności podjął naukę, w legendarnej Szkole Oficerów Pożarnictwa w Warszawie. Od marca 1963r. pełnił zawodową służbę na stanowisku oficera ds. łączności wspomnianej szkoły. Jednocześnie prowadził wykłady i ćwiczenia z zakresu łączności i alarmowania. Swój zawodowy talent ujawnił wprowadzając nowatorskie w ochronie przeciwpożarowej rozwiązania- zwłaszcza w zakresie radiokomunikacji oraz sygnalizacji pożarowej. Po uruchomieniu Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej został w niej wykładowcą taktyki pożarniczej, w Zespole Nauk Operacyjnych. Jednocześnie był promotorem prac dyplomowych i recenzentem.

W 1975r. znalazł się w grupie pierwszych absolwentów- inżynierów pożarnictwa Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej. Następnie odbył studia doktoranckie w Wyższej Inżynieryjnej Szkole Pożarniczo- Technicznej MSW ZSRR. Po obronie pracy z zakresu automatycznej sygnalizacji pożaru nadano mu stopień naukowy doktora nauk technicznych.

Wkrótce po utworzeniu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, 1 października 1982r., stanął na czele Katedry Taktyki i Dowodzenia w jej następczyni. Jednocześnie kierował Zakładem Ratownictwa Technicznego w tej katedrze. Od 1 października 1989r. zajmował stanowisko zastępcy komendanta ds. naukowo- dydaktycznych- prorektora uczelni, by 1 czerwca 1990r. zostać komendantem- rektorem. Szkołą kierował do 15 czerwca 1992r.

Płk poż doc. dr inż. L. Wargocki pozostawił o sobie bogaty dorobek naukowo- badawczy, w tym wiele fachowych publikacji w postaci artykułów, referatów czy skryptów. Uczestniczył i był organizatorem konferencji i sympozjów, w tym o charakterze międzynarodowym.

W niezapomnianym czasie przekształceń m. in. w polskiej ochronie przeciwpożarowej, brał czynny udział w pracach zespołu opiniującego projekty ustaw „strażackich”, które powstawały w Zespole Dolnośląskim. Po utworzeniu PSP stał na czele zespołu ds. opracowania koncepcji łączności bezprzewodowej na potrzeby PSP i KSR-G. Ostatnim stanowiskiem, jakie pełnił w swej długiej oficerskiej, było stanowisko dyrektora Biura Informatyki i Łączności KG PSP. Zajmował je do końca 1996r.

Płk poż. dr inż. L. Wargocki zakładał Stołeczny Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa i przez wiele lat był prezesem jego zarządu. Piastował też funkcję wiceprezesa ZG tego stowarzyszenia i był wiceprezesem Rady Stołecznej Naczelnej Organizacji Technicznej. Godnie reprezentował w niej środowisko pożarnicze.

Ludwik Wargocki należał do organizatorów struktur naszego związku na terenie stolicy. W  1999-2015, stał na czele Zarządu Koła przy KG PSP. Ostatnio był w tym kole przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.

Za wybitne osiągniecia zawodowe w służbie pożarniczej i szkolnictwie, był wielokrotnie odznaczany- także Medalem Honorowym im. inż. J. Tuliszkowskiego.

Ludwik Wargocki był sumiennym i niezwykle kompetentnym oficerem, nauczycielem, naukowcem, wychowawcą i dowódcą.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 10, dnia 20 października w kościele rzymsko-katolickim pw. Św. Ignacego Loyoli, w Warszawie przy ul. K. Wóycickiego 14a- na Żoliborzu.

Licznik odwiedzin

8520847
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
254
1527
8810
7878433
28630
39695
8520847