1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Odszedł na wieczną służbę

plomien             k gorka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 2 grudnia 2020 r zmarł w wieku 80 lat

ppłk poż.    w st.spocz. Kazimierz Górka.

Jego pogrzeb był zorganizowany w dniu 21 grudnia 2020 r.

W ostatniej ziemskiej drodze zmarłego pułkownika Kazimierza Górki na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie uczestniczyła Rodzina, znajomi i kilku kolegów seniorów pożarnictwa.

Żegnaj Kolego Kazimierzu, niech Ci ta Ziemia Szczecińska lekką będzie.

Spoczywaj w spokoju.

Cześć Twojej pamięci.

Zarząd Oddziału Wojewódzkiego i Zarząd Koła

Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa R.P.

w SZCZECINIE.

Śp. ppłk Kazimierz Górka urodził się w dniu 10 marca 1940 r w miejscowości Pieńki, powiat Grodzisk Mazowiecki.

Po zakończeniu działań wojennych wraz z rodziną przyjechał do Szczecina. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął naukę w Oficerskim Technikum Pożarniczym najpierw we Wrocławiu, a następnie kontynuując naukę w Poznaniu.

Od września 1958 r rozpoczął naukę w Szkole Oficerów Pożarnictwa w Warszawie. Po dwóch latach nauki rozpoczął jako praktykant pracę w Komendzie Miejskiej Straży Pożarnych w Szczecinie. Szkołę Oficerów Pożarnictwa ukończył we wrześniu 1961 r. i otrzymał stopień aspiranta pożarnictwa. Po ukończeniu SOP pełnił służbę w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnych w Szczecinie, którą pełnił do dnia 14 lutego 1962 r.

Od 15 lutego 1962 r do 1992 r. pełnił swoją służbę w Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie – w przeważającym okresie jako Główny Specjalista Ochrony Przeciwpożarowej. W okresie tym podnosił swoje kwalifikacje i wykonywał liczne prace dodatkowe.

W roku 1969 odbywał praktyki na statkach morskich i uzyskał kwalifikacje Marynarza i Oficera Pożarowego Polskiej Marynarki Handlowej.

W roku 1974 został powołany przez Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej na ławnika Izby Morskiej przy Sądzie Wojewódzkim w Szczecinie . Funkcję tę pełnił do roku 1996.

W 1997 roku uzyskał uprawnienia specjalisty Systemów Zarzadzania Bezpieczeństwem ISM Międzynarodowego Towarzystwa LIoyd´s Register, uznanego przez Polski Rejestr Statków. W 1986 roku uzyskał uprawnienia Eksperta Polskiej Izby Handlu Zagranicznego w zakresie „Przeładunków i Manipulacji Materiałami Łatwopalnymi oraz Ustalania Przyczyn Pożarów na Statkach.”.

Śp. Kazimierz Górka od 1970 roku był wykładowcą z dziedziny ochrony przeciwpożarowej w szkolnictwie morskim prowadzonym w Ośrodkach Szkoleniowych Szkół Morskich i w b. Politechnice Szczecińskiej na Wydziale Technicznego Zabezpieczenia Okrętów.Prowadził liczne szkolenia programowe załóg pływających i pracowników lądowych w PŻM we wspomnianych wyżej ośrodkach.

Zatrudniany był na statkach podczas ich budowy w stoczniach zagranicznych oraz uczestniczył w próbach morskich tych statków, zabiegając o ich należyte zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Ppłk Kazimierz Górka odszedł na świadczenie emerytalne z dniem 31 grudnia 1992r.

Od tej chwili włączył się do działań w kole Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Szczecinie. Działał w komisji rewizyjnej i prowadził wewnętrzną kronikę w tym kole.

Za swoją wieloletnią służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej i działalności społecznej w organizacji emerytów i rencistów pożarnictwa śp. Kazimierz Górka otrzymał liczne wyróżnienia:

  1. Srebrna odznaka „ Zasłużony Pracownik Morza”.
  2. Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa.
  3. Złota odznaka „Zasłużony Pracownik Morza” .
  4. Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”.
  5. Zasłużony dla Związku Marynarzy PŻM.
  6. Odznaka „Zasłużony Pracownik PŻM.

Opr. Marian Poniatowski

Albin Piątkowski.

Licznik odwiedzin

8520833
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
240
1527
8796
7878433
28616
39695
8520833