1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Odszedł na wieczną służbę.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że  w dniu 18 czerwca 2016r. zmarł

bryg. w st. spocz. Ryszard Jarczyński.

Bryg. w st. spocz. Ryszard Jarczyński urodził się 2 stycznia 1940 roku w Bzówkach koło Kutna.

            Swoją przygodę z pożarnictwem rozpoczął w 1955 r. w Oficerskim Technikum Pożarniczym we Wrocławiu, które ukończył w 1959 r. już w Poznaniu.

            Zawodową służbę pożarniczą podjął w 1962 roku jako podoficer w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Piszu. W 1964 roku ukończył Szkołę Oficerów Pożarnictwa w Warszawie. Jego predyspozycje, zdobyta wiedza i zapał w rozwijanie ochrony przeciwpożarowej na naszych terenach miały bezpośredni wpływ na jego dalszą karierę, ponieważ już w 1968 roku został Komendantem Powiatowym Straży Pożarnej w Piszu.

             Od początku swojej służby aktywnie współpracował ze społeczeństwem i lokalnymi władzami. W latach 1968- 1992 był inicjatorem wielu przedsięwzięć mających wpływ na poprawę stanu ochrony przeciwpożarowej, a szczególnie w zakresie budowy remiz dla OSP w następujących miejscowościach: Ruciane Nida, Wejsuny, Rakowo Piskie, Zdory, Ruda, Kruszewo, Dmusy, Bełcząc, Jeże. Współuczestniczył w tworzeniu i poprawie zaopatrzenia wodnego do celów gaśniczych poprzez budowę zbiorników przeciwpożarowych rozbudowę sieci wodociągowej na terenie powiatu.           W latach 1964-1975 prowadził intensywną działalność w Zarządzie Powiatowym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Piszu.

Po zmianach struktury administracyjnej w 1975 roku Ryszard Jarczyński został Komendantem Rejonowym Staży Pożarnej w Piszu. Kolejne lata jego służby dla ochrony przeciwpożarowej wypełnione były ciężką pracą, której owocami były wybudowanie nowej strażnicy Straży Pożarnej w Piszu oraz pozyskanie samochodów i sprzętu pożarniczego. Dzięki Jego zaangażowaniu, uporowi i wytrwałości Straż Pożarna w Piszu w 1987 roku jako pierwsza z zawodowych straży pożarnych w województwie suwalskim otrzymała swój sztandar.

Ryszard Jarczyński swoją wieloletnią aktywność zawodową doskonale uzupełniał działalnością społeczną na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych w Piszu. Pełniąc przez wiele lat funkcje w Zarządach Powiatowym i Miejsko-Gminnym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Piszu w niekwestionowany sposób przyczynił się do rozwoju i wzmacniania potencjału jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych poprzez pozyskiwanie dla nich sprzętu i pojazdów pożarniczych, a także organizację ćwiczeń i szkoleń oraz zawodów sportowo-pożarniczych.

            W 1993 roku bryg. Ryszard Jarczyński udał się na zasłużoną emeryturę. Po ogromie pracy jaką wykonał w trakcie swojej ponad trzydziestoletniej służby mógł z czystym sumieniem odpocząć. Jednakże ducha pożarnictwa nie dało się stłumić w człowieku z tak wielkim zapałem.

Bryg. w st. spocz. poświęcił się kontynuowaniu służby na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych zajmując szereg funkcji w Zarządzie Miejsko-Gminnego Związku OSP w Piszu oraz Zarządzie Powiatowego Związku OSP w Piszu.

            Był współorganizatorem Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w województwie suwalskim a po roku 1999 w warmińsko-mazurskim. W latach 1999-2007 był Prezesem Koła ZEiRP RP w Piszu, a w latach 1999-2003 członkiem Warmińsko-Mazurskiego ZW ZEiRP RP w Olsztynie.

            Zarówno w trakcie służby, jak i już po jej zakończeniu Brygadier Ryszard Jarczyński miał duszę społecznika, który swoimi pomysłami i zapałem mobilizował innych do działania, który sam oddawał innym swoje serce, czas i siły, mimo że w ostatnim czasie sił tych wyraźnie już Mu brakowało. Przykładem takiej mozolnej pracy było napisanie książki „Ochrona przeciwpożarowa w powiecie piskim zarys historyczny”, w której to ocalił od zapomnienia historię pożarnictwa, druhów ochotników, strażaków, wielu ludzi działających na rzecz ochrony przeciwpożarowych w powiecie piskim , od czasów powojennych do lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.

            Jego działalność i zaangażowanie dostrzegane były nie tylko przez przełożonych, ale również przez społeczeństwo i przede wszystkim przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Za swoją służbę i pracę oraz działalność społeczną bryg. w st. spocz. Ryszard Jarczyński odznaczony został między innymi:

Ø     Złotym Krzyżem Zasługi w 1984 roku,

Ø     Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski  w 1999 roku,

Ø     Złotą odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" w 2003 roku

Ø     Złotym Znakiem Związku w 1996 roku

Ø     Honorowym Medalem im. Józefa Tuliszkowskiego w 2002 roku

Ø     Złotą odznaką "Zasłużony dla Warmii i Mazur" w 1973 roku

Ø     Złotą odznaką "Zasłużony dla województwa suwalskiego" w 1982 roku,

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniu 21 czerwca br. w Piszu z udziałem delegacji i sztandarów jednostek strażackich oraz licznych mieszkańców Pisza.

Żegnamy Go z wielkim żalem i ogromnym smutkiem.

Cześć jego pamięci.

  

Licznik odwiedzin

8520965
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
372
1527
8928
7878433
28748
39695
8520965