1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Posiedzenie ZW w Szczecinie

Kolejne w bieżącym roku  posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Szczecinie – tym razem poszerzone o udział Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej i prezesów kół  - zorganizowaliśmy w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Bornym Sulinowie.

Posiedzenie rozpoczęliśmy od  wystąpienia  Pana bryg. mgr inż. Jacka Jagodzkiego – Naczelnika Wojewódzkiego Ośrodka, który poinformował  o  warunkach powołania tej wojewódzkiej bazy szkoleniowej i o realizowanym programie szkoleniowym oraz zaprosił do zwiedzenia obiektu w którym prowadzone są zajęcia.

W naszym spotkaniu uczestniczył nowy Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Pan st. bryg. mgr inż. Jacek Staśkiewicz,  którego  serdecznie przywitaliśmy i pogratulowaliśmy raz jeszcze awansu oraz  podziękowaliśmy za dotychczasową pomoc i wsparcie dla seniorskich pożarniczych pokoleń.  Ponownie ale już w gronie kierownictwa naszej organizacji życzyliśmy Panu Komendantowi wielu sukcesów i pełnego zrealizowania programów zawodowych.

Komendant odniósł się do przedstawionych kluczowych problemów naszej organizacji              i zadeklarował dalszą pomoc dla seniorów pożarniczej służby, tak jak to czynił w dotychczasowej jego zawodowej działalności na pełnionych stanowiskach kierowniczych w służbie na terenie naszego województwa.

Podczas posiedzenia dokonaliśmy oceny organizacyjnej na podstawie dorocznej sprawozdawczości i działalności kół w województwie. Wyraziliśmy swoje zadowolenie po reaktywowaniu koła w Kołobrzegu, gdzie na czele Zarządu  jest główna animatorka  naszego ruchu kol. Alicja Łabut.  Kol. Prezes  otrzymała Certyfikat Zarządu Wojewódzkiego sankcjonujący powołanie tego koła w Kołobrzegu.

Reaktywowane zostało także koło w Drawsku Pomorskim, gdzie na czele Zarządu Koła stanął także główny jego organizator  kol. Gustaw Chruścik  , który także  otrzymał  Certyfikat Zarządu Wojewódzkiego o powołaniu tego koła, będącego już dwudziestą taką organizacją w naszym województwie.

Zauważamy z niepokojem dalszy brak zainteresowania w niektórych rejonach społecznym ruchem ze strony strażaków odchodzących na emerytury oraz niewielkie zainteresowanie działalnością społeczną w kierownictwach organizacji. Niewątpliwie lepiej sytuacja ta przedstawia się w powiatach, gdzie w wielu z nich stan  liczebny w organizacji powoli rośnie. Niestety w  niektórych środowiskach – szczególnie w większych miastach ilość członków kół maleje. Powodem tego naszym zdaniem są większe możliwości w tych środowiskach do podejmowania różnych prac i dalszego zarobkowania. Stwierdzamy postępujące starzenie się członków w organizacjach w których zauważa się większe uczestnictwo w ich działaniach ze strony rencistek rodzinnych.

Kolejnym tematem  naszego spotkania było przedstawienie informacji z posiedzenia Zarządu Głównego -  przez kol. Hieronima Koseckiego – Wiceprezesa ZW, uczestniczącego w tym posiedzeniu. Wyraziliśmy swoje niezadowolenie wobec niezrozumiałego wstrzymania wyróżniania medalami „ Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”, co uznaliśmy jako decyzję dyskryminującą tych działaczy, którzy funkcjonują w środowisku naszej organizacji, czy wykonują inne działania na rzecz ochrony przeciwpożarowej w naszym kraju. Liczymy na stosowne działania Zarządu Głównego w kierunku przywrócenia dotychczasowej wieloletniej praktyki.

Skarbnik Zarządu Wojewódzkiego kol. Jan Rysz przedstawił stan finansów naszego Związku w województwie za dotychczasowy okres i eksponując wyróżniające się organizacje w realizacji swoich statutowych obowiązków wobec ZW i ZG. Kol. Rysz poinformował także , że swoje zobowiązania finansowe wobec Zarządu Głównego realizujemy zgodnie z ustalonym terminarzem, włącznie z uwzględnieniem  zalegających w tym przedmiocie kół w naszym województwie. Zarząd Wojewódzki przekazał także  do Zarządu Głównego swoją wpłatę na fundację sztandaru.

Kol. Ludwik Sabeł – Wiceprezes ZW, a jednocześnie Przewodniczący Komisji Socjalnej przedstawił informację o stanie realizacji emeryckiego funduszu socjalnego w województwie.  Wskazał na  najczęściej przyznawane  świadczenia indywidualne oraz na znaczący wzrost dopłat do spotkań kulturalno -oświatowych i rekreacyjnych w kołach, wskazując jednocześnie na konieczność uzgodnionej z kierownictwem KW POSP procedury i formy opracowywania wniosków na takie dopłaty. Generalnie uznaliśmy, że stan w tym zakresie jest znacząco sprawniejszy ku zadowoleniu naszego  środowiska. Uregulowana została także sprawa dopłat do wycieczek co doprowadziło do tego, że po kilkuletnim okresie ich braku w województwie zorganizowaliśmy wycieczkę do Chorwacji pod koniec miesiąca sierpnia 2016r  z udziałem ponad 60 osób.

Na zakończenie naszego posiedzenia zwiedzieliśmy bazę szkoleniową Ośrodka.

Słowa naszego podziękowania skierowaliśmy do  Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej  Pana  st. bryg. Jacka Staśkiewicza za pozytywne decyzje organizacyjne, dzięki którym mogliśmy nasze spotkanie zorganizować, w miejscu odległym od wielu siedzib naszych kół i dzięki którym  nasi niektórzy działacze mogli  po raz pierwszy poznać tę bazę szkoleniową. Słowa podziękowania skierowaliśmy również do Naczelnika Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia PSP Pana bryg. Jacka Przygodzkiego i kadry tej jednostki za miejscową organizację naszego spotkania.

Tekst:

A. Piątkowski.

Foto:

W. Surdy.

Szczecin, dnia 18 sierpnia 2016 r.

Licznik odwiedzin

8319280
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
817
2561
817
7682183
31235
22911
8319280