1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Posiedzenie ZW ZEiRP RP w Szczecinie

Szczecin 10.07.2018

Informacja Organizacyjna

Wyjazdowe posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Szczecinie.

Zgodnie z naszym programem działań Zarząd Wojewódzki  zorganizował swoje wyjazdowe posiedzenie z udziałem Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej i prezesów zarządów kół naszego województwa.  Tym razem głównym organizatorem był kol. Eugeniusz Kuliś – członek naszego zarządu i prezes zarządu koła naszego Związku w Pyrzycach.

Posiedzenie odbyło się w pięknym gościńcu na terenie powiatu pyrzyckiego.

Podczas spotkania – według przyjętego porządku obrad zarząd omawiał sprawy:

1.   Stanu organizacyjnego  w województwie, w szczególności na podstawie rocznych sprawozdań,

2.   Przygotowania do kampanii sprawozdawczej  naszej organizacji, szczególnie  na szczeblu kół,

3.   Dokonano oceny stanu realizacji emeryckiego funduszu socjalnego.

4.   Stan przygotowań do zagranicznej wycieczki planowanej na koniec sierpnia br.

5.   Sprawy organizacyjne.

Rozpoczynając obrady uczciliśmy chwilą ciszy pamięć naszego zmarłego kolegi  śp. st. ogn. w st. spocz.  Andrzeja Grabary – Prezesa Zarządu Koła w Nowogardzie.

Uczestnicy spotkania z niepokojem odnoszą się do postępującej w niektórych powiatach linii rozdziału seniorów od czynnych strażaków. W naszej starzejącej się organizacji mało jest  byłych komendantów czy funkcyjnych  z kierowniczych stanowisk z KW PSP czy komend w Szczecinie, Koszalinie, Świnoujściu, Stargardzie i Szczecinku – gdzie jest najwyższy stan  emerytów i rencistów. Stwierdzono, że rzadkie są praktyki zapraszania  przez panów komendantów prezesów zarządów kół na uroczystości związane z odchodzeniem strażaków na świadczenia emerytalne.  Generalnie nadal  koleżanki i koledzy prezesi różnych organizacji są nierzadko osamotnieni w swoich działaniach, brak działaczy, niemałe grono emerytów ima się różnych zajęć, i nie jest zainteresowana wspieraniem czynnych swoich podkomendnych czy kolegów  z pełnionej służby. Uczestnicy spotkania uważają, że i my też powinniśmy uatrakcyjniać nasze spotkania, zapraszać żony i mężów naszych seniorów ale także artystów i lokalne zespoły artystyczne. Wszystko jednak jest zależne  od naszej kondycji finansowej, która jak wiadomo powszechnie jest oparta na  skromnych składkach członków czynnych Związku. Takie spotkania powinny być  uatrakcyjniane też rekreacją i zwiedzaniem pięknych terenów województwa i okolic.

W temacie przygotowań do kampanii zjazdowej ustaliliśmy, iż jest to pierwszy etap w którym wszystkim obecnym prezesom zarządów kół przekazaliśmy komplet druków i niezbędne wytyczne, także co do harmonogramu realizacji tych zadań. Dalsze informacje będziemy przekazywali  w kolejnej korespondencji.

W części finansów Skarbnik ZW kol. Jan Rysz przedstawił realizację  opłat składkowych i realizację naszych zobowiązań dot. zamówień wobec ZG. Wszystkie realizowane są na bieżąco. Stan w tym zakresie ulega systematycznej poprawie.

W przedmiocie   dopłat z funduszu socjalnego do leczenia, zapomóg i rekreacji zebrani zgłaszali liczne uwagi, przy czym niektóre  były już kilkakrotnie sygnalizowane. Uważamy, że niedobrze jest iż wnioski nie są opiniowane przez  zarządy kół, co powodowało by większą  ich wiarygodność, mniej było by różnego rodzaju manipulacji. Stan prawny powinien być w tym zakresie zmieniony, skoro mamy prawo do wypowiadania się w sprawach nas dotyczących. Zauważamy także brak działania ze strony ZG w kierunku corocznego uzyskiwania z Zakładu Emerytalnego MSWiA informacji w sprawie funduszu socjalnego i struktury jego podziału. Proponowaliśmy wzorcowe wystąpienia ale niestety ZG z tego nie skorzystał. Sprawa jest poważna gdyż osoby odchodzące na emeryturę mają wyższe świadczenia a to przekładać się powinno  się na wyższy poziom funduszu socjalnego, a tak nie jest – bowiem od kilku lat poziom tych środków  jest niemal taki sam.

Uznaliśmy, że nadal nasz Dzień Strażaka - aby utrzymać proporcję  uznaniową seniorskich pokoleń- będziemy obchodzili w grudniu, łącząc to ze spotkaniem opłatkowym na którym będą wręczane wyróżnienia, odznaczenia, nagrody, dyplomy i różne podziękowania. Niezależnie od tego emeryci będą korzystać z otrzymanych zaproszeń na uroczystości organizowane przez jednostki PSP – podczas majowych uroczystości.

W tym miejscu wyrażamy swoje ubolewanie wobec dyskryminacji seniorów pożarnictwa w przedmiocie  wykluczenia z wyróżnień odznaką  „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” i medalem „ im. Józefa Tuliszkowskiego” – zgodnie z dotychczasową praktyką.

Z  pięciu wniosków które z województwa zostały wysłanie nie otrzymaliśmy żadnego. Pozostawiamy to bez komentarza, chociażby w nawiązaniu do ostatniego komunikatu Prezydium ZG na stronie internetowej Związku z którego wynika jak to we wspaniałej atmosferze prowadzono rozmowę z KOMENDANTEM Głównym PSP – niestety nie podano spraw które omawiano i  przyjętych ustaleń. Związek to nie tylko ZG i za błędne przyjmujemy dalsze informowanie o tym dopiero na jesiennym posiedzeniu ZG.

Jako nieszczęśliwe i nietrafne uznajemy organizowanie kolejnego Nadzwyczajnego Zjazdu Krajowego Delegatów w Zakopanem. To są koszty nieuzasadnione i uciążliwe dojazdy. Zjazdy powinny być organizowane centralnie. A ponadto chcielibyśmy wiedzieć co dzieje się z projektem Statutu, dlaczego nie uzyskano jeszcze zgody na poprawki, kto zawinił wobec dyktatu przyjętego na  pierwszym w tej kadencji NKZD podczas którego wyłączono  dyskusje nad wnioskami  i wybrano  jak się okazuje błędną drogę.     

Podczas naszego posiedzenia omawialiśmy także projekt szczecińskiego Porozumienia Stowarzyszeń Służb Mundurowych, który po szerokiej dyskusji zdecydowaliśmy się poprzeć i uczestniczyć w jego pracach   w tematach wzajemnie nas dotyczących.   

W drugiej części naszego spotkania mieliśmy przyjemność gościć Pana st. bryg. mgr inż. Jacka Staśkiewicza    Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej  oraz    Pana st.bryg.mgr inż. Jacka Marchlewicza , Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach.  

Przedstawiliśmy informacje z kół o partnerstwie międzypokoleniowym i  niektórych przypadkach słabej więzi w tym zakresie .

Panowie komendanci wskazali w swoich wystąpieniach na aktualne tematy zadaniowe, na postępy w sygnalizowanych zamierzeniach i przyjęli do zasygnalizowania swoim służbom merytorycznym zgłoszonych problemów i wniosków, o realizacji których będziemy informowani.

Podziękowaliśmy Komendantowi Wojewódzkiemu za  pomoc w użyczeniu środków transportu do zbiorowego i łączonego dowozu na spotkanie.

Wszystkim funkcyjnym Związku w naszym województwie podziękowaliśmy za dotychczasową działalność i wyraziliśmy przekonanie, że mimo sygnalizowanych problemów będzie nas więcej i że będziemy mogli wzmacniać nasze międzypokoleniowe partnerstwo.  

płk.poż. w st.spocz.mgr Albin Piątkowski

Licznik odwiedzin

8520817
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
224
1527
8780
7878433
28600
39695
8520817