1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

Medal za Ofiarności Odwagę w Obronie Życia i Mienia

W życiu człowieka zdarzają się różne sytuacje; radosne, szczęśliwe ale też trudne czy niebezpieczne. Niekiedy sami potrzebujemy pomocy od innych, a niekiedy takiej pomocy my udzielamy innym.

Strażakiem się jest wtedy gdy rozpoczynamy służbę w jednostce ochrony przeciwpożarowej, kiedy składamy swoje ślubowanie, że między innymi będziemy mężnymi i ofiarnymi w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego. Ale strażakiem jest się także poza służbą.

Takie szczytne oraz o wielkich walorach etycznych i moralnych przyrzeczenia funkcjonariusze pożarnictwa wynoszą ze swojej służby do stanu w którym ich aktywność zawodowa w innym wymiarze i różnym charakterze ma miejsce po odejściu ze służby na świadczenia emerytalne. To stanowi o etosie naszej służby

Taka właśnie sytuacja spotkała naszego kolegę st. asp. w st. spocz. Andrzeja Bagińskiego, który będąc na wczasach w Mikołajkach w lipcu 2015 r. udzielał pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym.

Zdarzenie to zostało spowodowane przez kierowcę jadącego z naprzeciwka i wyprzedzającego „ na trzeciego” inny pojazd. Jadący swoim samochodem kol. Bagiński zauważył, że w tej sytuacji pojazd jadący przed nim skręca na pobocze aby uniknąć wypadku. Jadący przed nim stracił przy tym panowanie nad pojazdem i uderzył w pobliska skarpę, a następnie w pień ściętego drzewa. W samochodzie były trzy osoby dorosłe i dziecko.

Kol. Bagiński rozpoczął niezwłocznie akcję ratowniczą pomagając sprawnym osobom w opuszczeniu pojazdu. Pamiętał również o zabezpieczeniu pojazdu i odłączeniu akumulatora, którą to czynność polecił wykonać innemu ratownikowi spośród przybyłych na miejsce wypadku, gdyż zauważył dym, który wydobywał się spod maski samochodu. Sam podjął czynności profilaktyczne ( tzw. osiowanie) w stosunku do unieruchomionego w samochodzie pasażera, wskutek zgniecionej karoserii. Wykonując te czynności prowadził też rozmowę z poszkodowanym informując o prowadzonych działaniach w tej ratowniczej akcji i zbliżających się jednostkach ratowniczych z Pogotowia Ratunkowego, Ochotniczej Straży Pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej.

Poszkodowani zostali odwiezieni do Szpitala w Piszu karetkami Pogotowia Ratunkowego, a jedna osoba helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Szpitala w Ełku.

Rodzina poszkodowanego złożyła serdecznie podziękowania naszemu koledze, który był takim właśnie takim kierownikiem akcji ratowniczej w jej początkowej fazie. Najważniejsze było, że wszyscy poszkodowani żyli.

W dniu 28 listopada 2018 r. w Pałacu Prezydenckim między innymi kol. st. asp. Andrzej Bagiński został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę „Medalem za Ofiarności Odwagę w Obronie Życia i Mienia”.

Jak powiedział Pan Prezydent podczas tej uroczystości ”Dopóki człowiek gotów jest bezinteresownie rzucić się na pomoc drugiemu człowiekowi , nawet ryzykując życie, to znaczy, że ludzie są zdolni tworzyć wspólnotę”.

Pan Prezydent podkreślił również, że „ to dla Niego jest zaszczyt móc wręczyć te odznaczenia i że można być bohaterem czasu pokoju ……”.

W tej uroczystości uczestniczyli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Joachim Brudziński, Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak oraz Wojewoda Zachodniopomorski Pan Tomasz Hinc, który był inicjatorem przyznania tego odznaczenia.

Przykro nam, że dopiero teraz o tak znaczącym wyróżnieniu informujemy dopiero teraz nasze środowisko seniorskie ale nie mieliśmy wcześniejszej informacji o takim wydarzeniu.

Kol. st.asp. w st.spocz. Andrzejowi Bagińskiemu serdecznie gratulujemy takiego wyróżnienia w takiej dostojnej oprawie w Pałacu Prezydenckim. Życzymy   zdrowia i wiele radosnych oraz spokojnych lat w życiu seniora pożarnictwa dla Kolegi i dla całej Rodziny.

Zarząd Wojewódzki

Emerytów i Rencistów Poż. RP w Szczecinie

Licznik odwiedzin

8326282
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
218
149
367
7696717
2621
35616
8326282