1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kontakt

00-891 Warszawa
ul. Chłodna 3
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 527-23-12-733
KRS 0000159843
REGON 016400767

W Pogorzelicy obradowali Emeryci i Renciści Pożarnictwa

We wtorek 5 listopada 2019r. w należącym do Nadleśnictwa Gryfice Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym „Bażyna” w Pogorzelicy odbyło się wyjazdowe posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP oraz konferencja poświęcona podsumowaniu działań i współpracy służb leśnych i straży pożarnej w zakresie zagrożenia pożarowego w lasach.

W trakcie posiedzenia Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP. z udziałem prezesów wszystkich dwudziestu kół z terenu województwa  omówiono sprawy organizacyjne Związku. Jak przekazał nam prezes ZWZEiR w Szczecinie płk Albin Piątkowski wśród omawianych spraw znalazły się zagadnienia związane z przekazaniem do kół harmonogramów działania związku w nowej kadencji. Rozmawiano też o sprawach związanych wprowadzeniem nowego statutu związku głównie finansowych uregulowań dla organizacji pozarządowych. Jesteśmy prężną – działającą od 27 lat i liczną organizacją, drugą w Polsce która ma swój sztandar. Staramy się dokumentować naszą działalność, w 2005 roku wydaliśmy publikację kroniki obejmującej okres do 2005 roku, w tej chwili podejmujemy starania o pozyskanie środków na wydanie drugiej części obejmującej kolejne lata. W trakcie obrad nie mogło też zabraknąć kwestii związanych z potrzebami i często złożonymi problemami i pozostających w spoczynku strażaków i ich rodzin – mówił prezes ZWZEiR        w Szczecinie .

W drugiej części spotkania odbyło się spotkanie z PSP i OSP RP poświęcone ochronie przeciwpożarowej lasu. w którym wzięli udział m.in. Dyrektor Regionalny Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfice Wojciech Pietrzak, Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Staśkiewicz, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Gryficach mł. bryg. Józef Brzeziński, prezes Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP Albin Piątkowski oraz przewodniczący gryfickiego koła emerytów i rencistów pożarnictwa Leonard Rysak.

O organizacji działań przeciwpożarowych w lasach szczecińskiej dyrekcji mówił Dyrektor Regionalny Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek. Dobra współpraca z jednostkami straży pożarnej a także znaczne nakłady finansowe – w bieżącym roku Lasy Państwowe na szeroko rozumianą ochronę p.poż w lasach wydały blisko 100 mln. zł. – przynoszą efekty i nie odnotowano poważniejszych pożarów a pojawiające się zarzewia tłumione były dosłownie w zarodku.

O sytuacji ochrony p.pożarowej w powiecie gryfickim obszerną prezentację przedstawił Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Gryficach mł. bryg. Józef Brzeziński który podkreślił że ochrona pożarowa lasów w powiecie działa prawidłowo, a nieliczne pożary są skutecznie zwalczane zanim zdążą się rozwinąć.

Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Staśkiewicz zwrócił uwagę, że w niektórych obszarach województwa sytuacja jest mniej korzystna, szczególnie w okolicach dużych poligonów wojskowych w czasie ćwiczeń z ostrą amunicją ale i te zdarzenia, wprawdzie liczniejsze, ale są skutecznie likwidowane we wczesnych stadiach. Komendant przy okazji podkreślił znaczną poprawę w zakresie wyposażenia zarówno jednostek państwowej jak i ochotniczej straży pożarnej.  

Na zakończenie spotkania prezes ZWZEiR Albin Piątkowski w uznaniu wsparcia i dobrej współpracy z leśnikami wręczył Dyrektorowi Regionalnemu Andrzejowi Szelążkowi i Nadleśniczemu Wojciechowi Pietrzakowi okolicznościowe ryngrafy.

Red. Stanisław Razmus – Echotygodnikinfo

Licznik odwiedzin

8322681
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Całkowity
158
925
4218
7682183
34636
22911
8322681